Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1609–1615).pdf/124

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

123

1609.

og derfor, naar Kongen og hans Undersaatter ikke have Brug for den, bliver nødt til at udføre den, skal han give 1 Rigsdlr. i Told af hver Læst Cement, han udfører. Der maa i de 6 Aar ikke gives nogen anden Tilladelse til at drive dette Haandværk her i Riget. Jacob Jostsen maa nedsætte sig i København og i de næste 6 Aar være fri for al borgerlig Tynge. Sj. R. 15, 257.

19. Juli (Kbhvn.). Miss. til M. Hans Staffensen om at indtage en Søn af Hr. Søfren Pouelsen, Præst i Egvad Sogn, i Sorø Skole, naar der bliver Plads ledig. Udt. i Sj. T. 20, 275 b.

— Miss. til Claus Podebusk. Af hoslagte Supplikation vil han nærmere kunne se, hvad denne Brevviser Niels Christoffersen, der en Tid har tjent ham som Foged, har suppliceret til Kongen. Han skal med det første erklære sig til Kongen herpaa og indsende Erklæringen til Kancelliet, saa Kongen derefter kan give Niels Christoffersen tilbørlig Besked, eller ogsaa slaa sig saaledes til Rette i den Sag, at Kongen kan blive fri for videre Overløb af Niels Christoffersen. Sk. T. 3, 363 b.

— Miss. til Knudt Rud. De højlærde i København have paa Frue Kirkes Vegne, som de have Jus patronatus til, berettet, at han er bleven Kirken 100 Dlr. skyldig for sin afdøde Broder Peder Ruds Begravelse og Lejersted, hvilke Penge de ikke have kunnet faa, skønt de ofte have krævet dem. Da de nu have anmodet Kongen om at hjælpe dem til Rette, saa de uden videre Ophold kunne komme til deres Betaling, eftersom Vor Frue Kirke stikker i stor Gæld paa Grund af den store Bygning, der er anvendt derpaa og yderligere skal bekostes, befales det Knudt Rud uden videre Forhaling at betale, hvad han er Kirken skyldig, for at Kongen ikke skal se sig foraarsaget til ved andre Midler at hjælpe Kirken til dens Betaling. Sk. T. 3, 364.

— Lignende Miss. til Christian Bernekov om at betale Vor Frue Kirke 153 Dlr. 1 Mk. 5 Sk. 1 Alb. baade for Fru Citsel Oxes Nedsættelse og for Jordskyld til Kirken. Udt. i Sk. T. 3, 364 b.

— Lignende Miss. til Jørgen Venstermand om at betale