249
1610.
hed vil forhandle med ham og hans Søskende om Arv og Skifte efter deres afdøde Fader. Da Peder Hundermark imidlertid ikke kan være Værge for sine Søstre, medens Skiftet staar paa, har han anmodet Kongen om at beskikke enhver af dem en Værge, som kan forestaa Værgemaalet for dem under Skiftet mellem dem og deres Moder. Det befales Eske Krafse at paatage sig Værgemaalet for Jomfru Ellene Hundermark og paase, at hun ved Skiftet faar Skel og Fyldest for sin Part. Sj. T. 20, 337 b.
22. Maj (Kbhvn.). Ligelydende Miss. til Herlof Daa om at paatage sig Værgemaalet for Erik Hundermark og til Sigvort Beck om at være Værge for Jomfru Anne Hundermark. Udt. i Sj. T. 20, 338.
24. Maj (—). Miss. til Tolderne i Helsingør om at lade udtage 40 duelige Baadsmænd af de fremmede Skibe, som komme til Sundet, og paase, at ingen af dem lejer nogen anden for sig, saaledes som det skete forrige Aar, men at de selv drage afsted. Udt. i Sj. T. 20, 338.
— Miss. til Sten Brahe for Samsø og Kallundborg, Olluf Rosensparre for Sejrø og Borgemestre og Raad i Helsingør, Køge, Næstved, Holbæk, Helsingborg, Malmø, Landskrone og Ystad. Da Kongen ved allerførste Lejlighed vil sende nogle af sine Orlogsskibe i Østersøen og dertil behøver et stort Antal Baadsmænd, skulle de straks udtage saa mange Baadsmænd og søfarne Folk, som de kunne faa, og uden Forsømmelse, Dag og Nat uspart, sende dem til København, da det er storlig magtpaaliggende. Sj. T. 20, 338 b. Orig. (til Holbæk) i Landsark. i Kbhvn. Miss. til Jacob Beck og Tage Thott. Nogle af Kronens Bønder under Sandbyegaard i Skaane, som Fru Vivikke Griis, Peder Munds Enke, er forlenet med, have beklaget sig over, at Fru Vivikke Griis besværer dem med ulidelig Ægt og Arbejde, mere end de fra Alders Tid have gjort. Det befales dem i den Anledning ved allerførste Lejlighed at begive sig til Sandbyegaard, stævne begge Parter i Rette for sig, nøje undersøge Bøndernes Klager over hende, høre hendes Erklæring derpaa og indsende skriftlig Beretning under deres Haand og Segl om alt til Kancelliet, saa Kongen deraf kan erfare, om