Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1609–1615).pdf/315

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

314

1610.

de Vidner, som disse indstævne for dem for med Ed at bekende Sandheden, og give deres Vidnesbyrd beskrevne. Naar Borgemester Morten Hvas i Viborg bliver indstævnet i Rette for dem, skulle de tilholde ham til under Ed at bekende, hvad han ved om den Sag. J. T. 5, 529 b.

15. Dec. (Kbhvn.). Mageskifte mellem Eske Brock til Estrup, Embedsmand paa Dronningborg, og Kronen. Sj. R. 15, 317. (Se Kr. Sk.).

— Miss. til Sten Maltesen og Tage Thott om uden al Forsømmelse ved tildrageligste Lejlighed at skaffe Axel Aagesen anholdt og forvare ham godt indtil nærmere Ordre. Udt. i Sk. T. 3, 425 b.

— Miss. til Eske Bilde. Borgemestre og Raad i Mariager have berettet, at Skibsbroen for Mariager skal være saa ganske brøstholden, at den inden kort Tid vil blive ganske ødelagt, medmindre den i Tide bliver istandsat. Da det vil være baade Kronen og Byen til ikke ringe Skade, skal han lade Borgemestre og Raad faa saa mange Vindfælder og fornede Træer i Kronens Skove i Lenet, som behøves til Broens Istandsættelse, og skaffe dem Hjælp af Bønderne i Lenet til at fælde og fremføre Tømmeret. J. T. 5, 530.

16. Dec. (—). Aab. Brev, hvorved Kongen befaler alle sine Fogder, Embedsmænd, Borgemestre og Raadmænd, Byfogder og alle andre, der have Befaling paa Kongens Vegne, at være Adrian Cornelissen, Borger i København, behjælpelig med at paagribe Jacob Claussen, der paa skelmisk og morderisk Vis har dræbt hans Søn Johan Adriansen og er rømmet for denne Gerning, og forvare og fremføre ham. Sj. T. 20, 350. Miss. til afdøde Albret Skeels Arvinger. Bernt von Øsede, Borger i Flensborg, har berettet, at Albret Skeel efter Haandskrifter og Regnskaber er bleven ham en Sum Penge skyldig, og at en Del af dem trykke sig ved at betale ham, skønt han ofte har krævet Pengene hos dem. Det befales dem i den Anledning uden videre Ophold og Undskyldning at betale Bernt von Øsede, for at han ikke skal foraarsages til at kræve sin Betaling ved andre Midler og Kongen blive besværet med videre Overløb. J. T. 5, 530 b.

17. Dec. (—). Kvittans til Benedichts von Kannen-