53
1609.
Salg. Gør nogen sig skyldig heri, skal han have forbrudt alle de Eksemplarer, han har med at fare, den ene Halvdel til Kongen og den anden Halvdel til Hendrik Waldkirk. Sj. R. 15, 228 b. (10)
19. Marts (Haderslevhus). Aab. Brev om, at Anders Andersen Colding har berettet, at han paa Grund af en Dom, der for nogen Tid siden er overgaaet ham paa Aarhus Byting paa Grund af en ringe Forseelse, han har begaaet i Aarhus, hvilken Dom siden er bleven stadfæstet paa Landstinget, ikke kan komme til noget Præstekald eller nogen Skoletjeneste uden Kongens Tilladelse. Kongen har nu ganske eftergivet ham denne Sag og bevilget, at den nævnte Dom ikke maa komme ham til nogen Hinder, saafremt han efter Ordinansen lovligt kan blive kaldet til noget Præstekald eller nogen Skoletjeneste. J. R. 6, 434 b.
22. Marts (—). Miss. til Bisperne over alt Riget om straks at sørge for, at der fra Prædikestolen sker almindelig Bøn og Taksigelse, fordi Gud har forløst Dronning Anna Catharina med en ung Herre. Sj. T. 20, 256 b. Origg. (til M. Jakob Jensen Holm og M. Niels Lavridsen, Superintendenter i Vendelbo og Viborg Stifter) i Landsark. i Viborg.
— Fredebrev for denne Brevviser Niels Jensen, barnefødt i Herelse¹ i Tistrup Herred i Haderslevhus Len, der for kort Tid siden er kommen for Skade at ihjelslaa Kield Christensen sammesteds. Skønt Sandemændene af forskellige Grunde ikke have kunnet kende andet, end at han er Manddraberen, og derfor have dømt ham fra hans Fred for den Sag, har Kongen dog igen givet ham hans Fred, da han højlig har været foraarsaget til Drabet og har bevist, at han har stillet den dødes Slægt og Venner tilfreds. J. R. 6, 435.
— Miss. til Adelen i Sønder- og Nørrejylland om at møde til Mønstring i Viborg den 8. Maj [ligelydende med Miss. af 11. Juni 1609 til Adelen i Sjælland, Laaland og Falster]. Udt. i Sj. T. 20, 268.7 2 Miss. til Manderup Parsberg. For kort Tid siden har han i Forening med andre Raader faaet Ordre til at taksere 1 Heils, N. Tyrstrup H. 2 25. Febr. 1609.