540
1612.
behøver 200 Underdyner og 200 Hoveddyner til Brug for Rytterne sammesteds, paabydes det dem herved strengeligen, at hver fire af dem skulle skaffe Laurits Ebbesen, Embedsmand paa Skanderborg, en Underdyne og en Hoveddyne, hvilke denne siden skal sende til de Steder, han har faaet Ordre til. Naar Rytterne have brugt Dynerne en Tid, skulle de blive dem tilbageleverede. Hvis nogen trykker sig ved at levere Dynerne, ville. de blive tiltalte for Ulydighed. J. T. 6, 42 b.
23. Sept. (Kbhvn.). Miss. til Laurits Ebbesen om at give Bønderne i Skanderborg og Aakier Len Ordre til hver fire at levere ham en Underdyne og en Hoveddyne og siden sende 100 Underdyner og 100 Hoveddyner til Kalmar Befæstning og ligesaa mange til Christianopel Befæstning sammen med den Proviant, han fremsender af Lenets Indkomst. Dynerne skulle blive tilbageleverede Bønderne, naar Rytterne have brugt dem en Tid. J. T. 6, 43.
— Pas for Giert Clausen af Amsterdam til at lade et Skib, kaldet den gamle Vogn, som han har fragtet, og som Agen Adriansen af Stafveren er Skipper paa, sejle til Reval for at indkræve hans Tilgodehavende. Udt. i Sj. R, 15, 450 b. Aab. Brev om, at Marcus Pens maa lade 102 Øksne, som han har ladet købe i Skaane, drive ind i Holsten, mod at svare sædvanlig Told deraf til Kronen. Udt. i Sj. R. 15, 450 b.
— Miss. til Niels Krag om ufortøvet at begive sig hid til Kongen og indrette sin Lejlighed efter selvanden straks at begive sig til Øsel for at udrette nogle Hverv der. J. T. 6, 43 b.
25. Sept. (—). Miss. til Axel Urup. Han har indberettet, at Jomfru Anne Kaas til Starupgaard, som han er Værge for, er i saa stor Gæld, at Indkomsten af hendes Gods ikke kan forslaa til Forrentning af Gælden, hvorved Gælden, til største Skade og Ulejlighed for hende, vil vokse Aar for Aar, saafremt der ikke tænkes paa Midler til at forekomme det. Endvidere har han berettet, at hendes Strøgods ikke kan sælges, og at det heller ikke kan forslaa til Betaling af Gælden, hvorfor han har begæret Tilladelse til at sælge en af hendes Hovedgaarde med tilliggende Gods. For at Jomfru Anne Kaas ikke i Fremtiden skal komme i større Skade og Ulejlighed, end allerede sket