549
1612.
Værgemaalet for Jomfru Lisebeth Rodsteen. Udt. i J. T. 6, 45 b.
30. Okt. (Kbhvn.). Ligelydende Miss. til Niels Basse om at paatage sig Værgemaalet for Knud Rodsteen. Udt. i J. T. 6, 45 b.
31. Okt. (—). Miss. til Knud Urne. Fru Margrette Basse til Steensgaard, Hans Stens Enke, har tilkendegivet, at hun ved første Lejlighed vil skifte og dele med sine Børn efter deres afdøde Fader. Da hendes Søn Hans Sten nu ikke er her i Riget og saaledes ikke selv kan være til Stede ved Skiftet, har hun anmodet Kongen om at beskikke ham en Værge, der i hans Fraværelse kan paase hans Tarv ved Skiftet. Det befales ham at være til Stede ved Skiftet og paatage sig Værgemaalet for Hans Sten under Skiftet. Sm. T. 6, 104¹.
— Miss. til Joakim Bülow om at indtage Jomfru Berte Skinkel i Maribo Kloster, skaffe hende tilbørlig Underholdning og forholde sig med hende som med de andre Klosterjomfruer. Sm. T. 6, 105.
1. Nov. (—). Miss. til Mogens Kaas. Da Kongen har bestemt, at der skal anlægges en Skanse paa denne Side Aaen ved Falkenberg, som kan være Byen til Værn og Beskærmelse paa den Side, skal han give Bønderne i sit Len Ordre til straks at begynde at arbejde paa Skansen, eftersom det bliver anvist dem, og gøre den færdig inden Vinter. Hvis Bønderne i Stedet for Arbejdet ville give Penge til Soldaterne, skal det staa dem frit for. Han skal paase, at Arbejdet med det iligste maa gaa for sig. Da det ogsaa vil være nødvendigt, at der inden Vinter bliver lavet en Bro, saa bred, at man bekvemt kan gaa derover fra Byen til Skansen, skal han sørge for, at Broen med hvad dertil hører med det første bliver lavet. Han skal gøre den Forordning, at Bønderne i hans Len gøre Tilførsel til Falkenberg med Ved, saa meget de kunne skaffe, saa de, der ligge i Garnison der, ikke skulle lide Mangel. Kongen har skrevet til Mogens Gyldenstjerne, Embedsmand paa Varberg, om, at han skal hjælpe til med at lave Skansen og 1 Efter Overskriften til Brevet skulde Knud Urne paatage sig Værgemaalet for Jomfruerne Maren og Anne Sten under Skiftet.