Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1609–1615).pdf/830

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

829

1615.

Kongen og Rigsraadet paa den sidste almindelige Herredag paa Københavns Slot. Da han nu har stillet sin Modpart tilfreds for denne Sag, har Kongen bevilget, at han maa være fri for al Forfølgning og Lovmaal, som er overgaaet ham i den Sag. Sk. R. 4, 20.

19. Aug. (Kbhvn.). Miss. til alt Raadet om, at det ikke skal møde i Kolding den 13. Sept. Udt. i Sj. T. 21, 136. Jvfr. 15. Juli 1915.

— Miss. til Manderup Parsberg og Christen Holek. Kongen er bleven foraarsaget til at afskaffe det Møde, som var berammet at skulle holdes paa Koldinghus den 13. Sept., fordi han paa anden Maade er bleven forhindret, men der er dog truffet. den Aftale mellem ham og hans Svoger, Hertug Johan Adolf af Slesvig og Holsten, at begge Parters Kommissarier skulle møde i Kolding til den nævnte Tid for at aabne det Laudum, som Hertug Philip Ludvig, Pfalzgreve ved Rhinen, har afsagt paa Kommissariernes Domme i Gammelbye Sagen mellem Hertug Johan Adolf paa den ene og Baltzer von Ahlefeldt, holstensk Raad og Embedsmand paa Rensborg, paa den anden Side, hvilket Laudum er tilsendt Kongen forseglet. Det befales dem at indrette deres Lejlighed efter at være til Stede i Kolding den 13. Sept. hos Kongens og Hertug Johan Adolfs andre tilforordnede Kommissarier, naar det ovennævnte Laudum skal aabnes. J. T. 6, 143.

— Miss. til Christen Holck om at modtage Rigets Segl og forestaa Bestillingen i Jacob Ulfeldts Fraværelse. Udt. i J. T. 6, 144.

21. Nov. (—). Miss. til Otte Lindenov. Da Kongen har beskikket Peder Andersen, Borger i Ronneby, til Landsdommer i Blekinge i Lauridts Fynbos Sted, skal Otte Lindenov paa Kongens Vegne tage ham i Ed og siden lade ham overtage og forestaa Embedet. Kongen har bevilget ham 100 gl. Dlr. i aarlig Løn af Sølvitsborg Slot, hvilke Otte Lindenov aarlig skal betale ham. Sk. T. 4, 681.

[Omtr. 13. Dec.] Fortegnelse paa Gods, som Kongen begærer til Mageskifte, og det Gods, som begæres til Veder- 1 Udenfor er skrevet: Axel Arenfeldts Skrift.