Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1616–1620).pdf/46

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

45

1616.

8. Juni (Kbhvn.). Miss. til Frederik Munk. Da Jørgen Friis til Krastrup, Embedsmand paa Segelstrup, der en Tid har forestaaet Værgemaalet for Jomfru Lissebet Friis, paa Grund af Svaghed og Skrøbelighed ikke længere kan forestaa dette, gives der herved Frederik Munk Ordre og Fuldmagt til at paatage sig Værgemaalet for Jomfru Lissebet Friis, naar Jørgen Friis vil levere det fra sig, og paase, at der i alle Maader vederfares hende, hvad kristeligt, billigt og ret kan være. Kongen har givet Ulrik Sandberg til Qvelestrup, Knud Gyldenstjerne til Aagaard, Niels Krag til Aggerkrog og Ifver Dyre til Hvidstedgaard Ordre til at være til Stede ved Overleveringen af Værgemaalet. J. T. 6, 153 b. Miss. til Ulrik Sandberg til Qvellestrup, Embedsmand paa Lundenis Slot, Knud Gyldenstjerne til Aagaard, Befalingsmand i Vestervig Kloster, Niels Krag til Aggerkrog, Landsdommer i Nørrejylland, og Ifver Dyre til Hvidstedgaard om at være til Stede, naar Jørgen Friis til Krastrup overleverer Værgemaalet for Jomfru Lissebet Friis til Frederik Munk til Krogsgaard, og enten bilægge de Stridigheder, der maatte opstaa mellem dem, i Mindelighed eller skille dem ad ved en endelig Dom, saa alt kan gaa kristeligt og ret til med Overleveringen af Værgemaalet. De skulle give alt klarlig beskrevet under deres Signeter. J. T. 6, 154.

9. Juni (—). Miss. til Hans Dyre til Boller, Befalingsmand paa Lundegaard paa Mors, Ifver Dyre til Hvidstedgaard og Niels Basse til Tveden. Da Palle Rodsteen til Hørbylund, hans Broder Steen Rodsteen til Lundsgaard og deres umyndige Søskende, som Palle Rodsteen er Værge for, ved første Lejlighed agte at skifte de Breve, der endnu staa uskiftede mellem dem, skulle de være til Stede, naar Brevene skulle optages og skiftes, paase, at alt gaar rigtigt til, og siden give beskrevet, hvad enhver faar af Breve. J. T. 6, 155.

10. Juni (—). Miss. til M. Hans Staffensen om at indtage 2 af Erik Urnes Sønner [Aksel og Klavs] i Sorø Skole, saasnart der bliver nogen Plads. Udt. i Sj. T. 21, 164. Miss. til Christen Holck. Da denne Brevviser Jens Andersen i Atseberg, der er udskreven som Soldat, har berettet, at hans Gaard med Bo og Boskab for nogen Tid siden er brændt, og i den Anledning har begæret at maatte faa