532
1619.
Kongens Bygnings Behov her fra 6. Nov. 1614 til Nytaarsdag 1619, som er 72,142 Dlr. 142 Sk. af Kongens eget Kammer, 12,3282 Dlr. af Rentekammeret og 4150 Dlr. af Tolderne i Helsingør, hvortil kommer 71/2 Dlr., som han har ført sig til Indtægt paa Claus von Ahnens Vegne, og de Penge, han var bleven skyldig paa sit Regnskab til 23. Nov. 1614, som han fik Kvittans for af Kongen selv, og paa et andet Regnskab fra 6. Nov. 1614 til 12. Nov. 1615, hvorfor han blev kvitteret i Rentekammeret. Naar herfra drages hans Udgift til Haandværkere og andre, der have arbejdet paa Slottet, til Fragt for Overførsel af Sten og Kalk, til Løn og Maanedskostpenge for Rustvognssvende og andre efter de af ham overleverede Regnskaber og Beviser, blev han skyldig 223112 Rdlr. 9 Sk., hver Dlr. beregnet til 80 Sk., som han nu straks har indbetalt i Kongens eget Kammer. Sj. R. 16, 379 b.
25. Jan. (Frederiksborg). Miss. til Moens Gyldenstjerne om at modtage nærværende Fange¹, som Kongen sender herfra til Varberg, paa Varberg Slot og holde ham til at gøre Arbejde der lige med de andre Fanger. Sk. T. 4, 243 b.
— Miss. til Hr. Anders Bilde om at være denne Brevviser, som Kongen har sendt over til Helsingborg Len for at hugge Avnbøg, behjælpelig og skaffe ham de Folk, han behøver til at fælde Avnbøgene, saa disse kunne blive huggede straks i denne Nede. Sk. T. 4, 244.
26. Jan. (—). Miss. til Rentemestrene om straks at forstrække de Bøsseskytter, der skulle rejse op til Halmstad, med N Dlr. paa Haanden, hvilke Penge igen skulle indbetales i Renteriet, naar Bøsseskytternes Hold indkommer fra Købstæderne. Udt. i Sj. T. 21, 370 b. Miss. til Kapitlet i Lund. Kongen anmoder det om at give dets Tjenere i Færs, Giers og Engelsted Herreder Tilhold om, at enhver af dem skal hugge 10 Læs Ved i Kronens Skov, Kongens Ore, i Alboe Herred, og føre dem ned til Stranden neden for Raulundt, og at give dets Tjenere i Gladsaxe Len Tilhold om hver at hugge og nedføre 5 Læs Ved. Kapitlets Tjenere i Malmøhus Len skulle hver føre 10 Læs Ved fra Dalbye Skove ned til Malmø. Sk. T. 4, 244. 1 Der er ladt Plads aaben til Navnet. 2 Raflunde, Albo H.