Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1616–1620).pdf/562

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

561

1619.

Guds Ansigt med alle hans Engle og udvalgte. Denne Kondolence skal han andrage saaledes. Sj. T. 21, 382.

21. Marts (Kbhvn.). Miss. til Peder Basse og Mogens Packs. Da Arvingerne efter afdøde Fru Anne Frandts Rantzaus have bestemt, at Skiftet efter hende skal holdes med det allerførste, skulle de straks begive sig til Søholm for at taksere Gaarden, Gaardens Avl og Bygningen. De skulle give deres Taksation beskreven under deres Haand og Segl. Sj. T. 21, 383.

— Miss. til Marquart Bilde og Jørgen Brahe om at taksere Brobygaards og Finstrups Bygning og Avl. Udt. i Sj. T. 21, 383 b.

22. Marts (—). Miss. til Jacob Ulfeldt om straks og indtil anden Ordre gives at paatage sig Værgemaalet for afdøde Mogens Ulfeldts Børn, da Jacob Ulfeldt til Sielsø, der ellers er deres rette Værge, paa Grund af sin Ungdom og sin Fraværelse fra Landet ikke selv kan forestaa det tilbørligt. Sj. T. 21, 383 b.

— Miss. til Ebbe Munk. For nogen Tid siden har han faaet Kongens Befaling til at forhandle med Borgerskabet i Slagelse, Korsør og Skelskør om at drive Køb, Salg og Handel paa København. Det befales ham nu at bringe den Sag til Ende saa snart som muligt og, hvis Indbyggerne i Slagelse mod Billighed vægre sig herved, da paa Kongens Vegne sige dem, at da Kongen ikke som af andre Købstæder kan udtage Baadsmænd af Slagelse, der er en Landstad, ej heller i andre Henseender kan tjenes til Bestyrkelse for Land og Rige, og da Byen dog ligger midt i Landet og betager de smaa Søstæder deromkring deres Næring, skulle de rette sig efter at flytte til Korsør eller Skelskør. Sj. T. 21, 384.

— Miss. til Key Rantzau. Da en Del af Borgerne i Køge, der have Formue, aldeles ikke have indlagt noget i det ostindiske Kompagni og andre kun en meget ringe Ting, skal han forhandle med disse Borgere om velvilligt at styrke det ostindiske Kompagni yderligere, da det kan formodes, at saadant med Guds Hjælp til sin Tid kan blive til Fordel for dem selv. Sj. T. 21, 384 b. Miss. til Sigvort Grubbe om at give Bønderne i sit Len [Malmøhus] Ordre til at nedføre saa mange Brosten til Stran-