Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1616–1620).pdf/782

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

781

1620.

23. Febr. (Kbhvn.). Miss. til M. Hans Staffensen om at tage Adolf Bremmers Søn, ved Navn N. N.1, som er indforordnet i Skolen, til sit eget Bord og lade ham faa den samme Kost, som han selv daglig faar. K. Udt. i Sj. T. 21, 496. M

— Miss. til samme om at indtage Jacob Nielsen og Erik Nielsen, Sønner af M. Niels Madtsen i Tølløs, i Sorø Skole, naar der bliver en Plads ledig. Udt. i Sj. T. 21, 496. Miss. til samme om at indtage Davidt Christensen, Søn af Christen Davidtsen i Helsingør, i Sorø Skole, naar der bliver en Plads ledig. Udt. i Sj. T. 21, 496.

24. Febr. (—). Miss. til samme om at indtage en af M. Peder Skiellerups Sønner, ved Navn N. N. [Jørgen], i Sorø Skole, naar der bliver en Plads ledig. Udt. i Sj. T. 21, 496. Miss. til samme om at indtage Jens Pedersen, Søn af Hr. Peder i Vordgaard i Hammerum Herred, i Sorø Skole, naar der bliver en Plads ledig, Udt. i Sj. T. 21, 496 b.

— Miss. til Ebbe Munk. Af hosføjede Supplikation vil han kunne se, at Kronens Tjenere i Antvorskov Len have beklaget sig over, at man en Tid lang har nægtet dem at faa nødtørftigt Bygningstømmer, Gærdsel og Ildebrændsel i Kronens Skove efter Kongens Befaling, saaledes som det altid har været sædvanligt. Han skal med det første erklære sig til Kongen om Grunden til, at man nu forholder Kronens Bønder det Tømmer og den Ildebrændsel, som de altid have faaet. Sj. T. 21, 496. K.

— Miss. til Palle Rosenkrantz om, at han, saa snart Vandet bliver aabent og siden fremdeles efterhaanden, skal fremsende saa mange Mursten, som han kan skaffe, til København til Kongens Bygnings Behov, saa Kongen ikke kommer til at lide nogen Mangel derpaa. K. Udt. i Sj. T. 21, 496 b. Miss. til Jacob Ulfeldt om at give Peder Skriver, Jørgen Hock, Christen Ifversen, Raadmand, Christopher Pedersen i Svendborg og Rasmus Jensen i Teglgaarden ved Hesselagger Tilhold om at fremsende saa mange Mursten, som de kunne skaffe,

— 1 Der er ladt Plads aaben til Navnet. Han hed Adolf.