Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1621–1623).pdf/171

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

170

1621.

saafremt de ikke selv ville staa til Ansvar derfor. Sj. T. 21, 595 b. K.1

15. Sept. (Kbhvn.). Miss. til Otte Marsvin om med yderste Flid at lade 2 Smedesvende, Niels Nielsen og Jens Nielsen, Gønger, opsøge og sende dem herned. Udt. i Sk. T. 4, 378. Miss. til Hr. Albret Skeel om at udtage 2 Grovsmedsvende, som ere dygtige til at arbejde i Kongens Smedjer, i Købstæderne i sit Len [Riberhus] og med det allerførste sende dem til København. Udt. i J. T. 7, 99.

— Ligelydende Miss. til Hr. Jørgen Skeel [Kalø Len] om at fremsende 2 Smedesvende, Knud Gyldenstjerne [Hald Len] 3 Smedesvende, Laurits Lindenov [Aarhus Len] 1 Smedesvend, Reinhold Heidenstrup [Stjærnholm Len] 1 Smedesvend og Otte Brahe [Koldinghus Len] 3 Smedesvende. Udt. i J. T. 7, 99.

17. Sept. (Frederiksborg). Forleningsbrev for Jomfru Margrette Hardenberg, forhen Abbedisse i Maribo Kloster, paa noget Gods i Riberhus Len, nemlig 1 Gaard i Stenderup, 1 Gaard i Bobel og 1 Gaard og 1 Gadehus i Halleskof i Molde Herred, som Kongen tidligere³ har forlenet Jomfru Margrete Brand med, men som nu er blevet ledigt, da Margrete Brand har indladt sig i Ægteskab. J. R. 7, 386. K. Orig.

18. Sept. (—). Miss. til Ernst Normand. Af hans i Henhold til Kongens Befaling indsendte Erklæring til Kancelliet har Kongen erfaret, at en Hr. Christian Friis til Kraggerup, Kansler og Embedsmand paa Københavns Slot, tilhørende Bonde, Jens Jespersen i Toderup, i sin Bekendelse om de Skillebierig Kirkes Jorder, som han har haft i Brug, og som Christian Friis har begæret til Mageskifte, har fortiet en Ager, kaldet Munkeager, i Toderup Lillevang, hvori der kan saas 2 Skpr. Byg, et Stykke Eng vest for denne Agerende, hvorpaa der kan avles 2 Læs Hø, og et Stykke Eng i Toderup Lillevang i øst og vest ud med Aaen, kaldet Munkemaae, hvorpaa der kan avles 2 Læs Hø, hvoraf en af Kronens Bønder i Nørdrup aarlig svarer omtrent 1/2 Otting Smør i Landgilde. Engen ligger over Toderup Aa udenfor Markeskellet og inde i Hr. Christian Friis's Ene- 1 Tr.: Ny kirkehist. Saml. II. 659. Febr. 1621. 3 Holleskov, Malt H. $ 21.