Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1621–1623).pdf/420

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

419

1622.

Belejligheds og anden Herligheds Skyld og kan gives Gregers Høg i Mageskifte for den Gaard i Boense i Fyen, som han vil udlægge i Stedet. Udt. i F. T. 3, 664.

28. Aug. (Frederiksborg). Miss. til Jacob Ulfeldt. Af medfølgende Supplikation vil han nærmere kunne se, hvad Indbyggerne i Svendborg have suppliceret angaaende de tyske Kræmmere, der handle med Kramvarer paa de offentlige Markeder i Svendborg til Fortrængsel for Borgerne, og om Bevilling til at holde et Marked i Byen St. Morits Dag [22. Sept.]. Han skal undersøge Sagen og til Kancelliet indsende Erklæring hvorledes det bedst kan ordnes. F. T. 3, 664. om,

29. Aug. (Kbhvn.). Miss. til Roskilde Kapitel. Da Kongen vil tilskifte sig det paa den medfølgende Fortegnelse opførte gejstlige Gods i Sjælland, der tilhører Roskilde Kapitel, mod Udlæg til Kapitlet af godt Gods omkring Næstved, skal Kapitlet lade sine Fuldmægtige møde paa Beldringegaard førstkommende 6. Sept., for at Kongen dér kan lade sine tilforordnede Kommissærer bringe Mageskiftet til Afslutning. Sj. T. 22, 118. K.

— Ligelydende Miss. til Universitetet. Orig. i Konsist. Ark. Pk. 98. K. (i Udt.).

— (Frederiksborg). Miss. til Jacob Ulfeldt. Hans Pogwisch til Dambsboe, Embedsmand paa Hindsgaufvel Slot, har berettet, at han af Claus Brockenhuus er bleven indmanet i København, hvor der gaar stor Bekostning og Fortæring med for ham, hvilken han ikke længe kan holde ud, hvorfor han anmoder om i Stedet at maatte holde Indlager i Fyen, hvor Claus Brockenhuus vil bevilge det. Jacob Ulfeldt skal i den Anledning gøre sig Flid for at bevæge Claus Brockenhuus til at gaa ind herpaa. F. T. 3, 665.

31. Aug. (Kbhvn.). Miss. til Raadet i Danmark. Da Birkeretten i Danmark hidtil alene har været brugt efter gammel Vane og Vedtægt og ikke efter nogen vis Form og Manér, har Kongen anset det for godt at lade den forfatte og udgaa, saaledes som de nærmere kunne erfare af hosfølgende Kopi. De skulle ved første Lejlighed indsende deres Betænkning herom til Kancelliet. Sj. T. 22, 118. K.

— Miss. til Tønne Friis. Da Envold Kruse til Tulsted, Skibshovedsmand, har begæret noget Krongods i Aalborghus Len,