478
1622.
missen 200 Dlr. De skulle give Ordre til, at de Henrik von Lentlou tilhørende Penge blive tagne i Arrest, indtil Laurits Friis bliver tilfredsstillet af ham for det, han med Rette har tilgode, dog skal Laurits Friis straks indlade sig i Rette med Henrik von Lentlou for dem, og de skulle straks dømme, om hans Fordring er billig og om han bør have de arresterede Penge i Betaling. Viser det sig, at Laurits Friis imod Billighed og Ret har gjort Arrest paa Pengene, skal han staa sin Modpart til Rette for Skade og Interesse. J. T. 7, 171.
24. Nov. (Haderslevhus). Miss. til Niels Gyldenstjerne om til Kieler Omslag 1624 at betale Kongen 5000 Rdlr. in specie, som han har været Fru Elline Marsvin skyldig, der nu har afstaaet hans Brev paa de 5000 Rdlr. til Kongen. Udt. i F. T. 3, 671.
— Miss. til Niels Gaas. Da han er Forlover for Niels Gyldenstjerne for 5000 Rdlr. in specie til Fru Eline. Marsvin, der har opladt Gældsbrevet til Kongen, og da Pengene ere opsagte til Betaling paa Kieler Omslag 1624, skal han, hvis Niels Gyldenstjerne viser sig forsømmelig med at betale Summen og de resterende Renter, rette sig efter enten at betale Pengene til ovennævnte Tid eller holde et adeligt Indlager i Kiel, hvor det paabydes ham af Kongens Omslagsforvalter. Udt. i Sm. T. 6, 195.
— Miss. til Laurits Grubbe og Dr. Hans Mikkelsen. Sognepræsten til Bundtsøe¹, Hollebye og Krønge Sogne paa Laaland har anmodet om at blive fri for at svare dobbelt Skat, som der kræves af ham, da Bundtsøe og Hollebye Sogne ere blevne annekterede efter Kong Christian III's Brev og Krønge Kirke er tillukket. De skulle med det første erklære sig om Sognenes Lejlighed til Kancelliet, saa man deraf kan erfare, om Sognepræsten bør være forskaanet for at svare dobbelt Skat. Sm. T. 6, 194.
25. Nov. (Kbhvn.). Miss. til nogle Lensmænd. Kongen sender dem hermed noget Hamp og Hør, som skal spindes i deres og de omliggende Len. De skulle lade Hampen og Hørret modtage og deraf lade N Skippd. Hamp og N Skippd. Hør ud- Bursø, Fuglse H. H