496
1622.
Storm og Uvejr have landløbet deres Skuder med Kongens Kalk, faa sædvanlig Fragt af Skuderne og føre det til Udgift i deres Regnskab. K. Udt. i Sj. T. 22, 166 b.
12. Dec. (Koldinghus). Miss. til de samme om med Flid at lade undersøge i Renteriet, om ikke endnu noget af Kronens Gods er pantsat til Adelen og, hvis saa er, sende Kancelliet en Fortegnelse baade over Godset og over dem, der have det i Pant. K. Udt. i Sj. T. 22, 166 b.
— Miss. til Sigvart Grubbe om at lade fange saa mange Agerhøns som muligt der i Lenet [Malmøhus] og levere dem levende til Hønsekonen paa Frederiksborg Slot. Udt. i Sk. T. 4, 433. - Mageskifte mellem Fru Anne Lykke, Enke efter Frederik Qvitzov til Qvidtzoeholm, og Kronen. F. R. 3. 333. K. (Se Kr. Sk.).
— Miss. til Holger Rosenkrantz om at lægge 2 Gaarde, den ene i Vantinge By og Sogn, den anden i Øster Skiering, som Kongen har faaet til Mageskifte af Fru Anne Lykke, Enke efter Frederik Qvitzov til Qvitzovsholm, ind under Odensegaards Len, indskrive dem i Jordebogen og aarlig gøre Regnskab for den visse og uvisse Indkomst af dem. Udt. i F. T. .3, 676. Miss. til Holger Rosenkrantz, Marqvord Bilde, Jørgen Brahe og Johan Friis. For nogen Tid siden have de faaet en kongelig Befaling angaaende Langsøegaard i Fyen, som paa sidste Herredag blev tildømt Frederik Markdaner for den Skade, han var kommen i for Trude Bryske. Da denne Befaling endnu ikke er bleven efterkommet, paabydes det dem at mødes med det allerførste og udføre den. Endvidere skulle de indstævne alle Frederik Markdanners Medforlovere for Trude. Bryske for sig og enten forlige dem i Mindelighed om alle de mellem dem værende Stridigheder angaaende deres Fællesløfte, forsaavidt de kunne dømme deri og Stridighederne endnu ikke ere indstævnede for Herredagen, eller afsige en endelig Dom deri og give Parterne deres Afgørelse beskreven. F. T. 3, 676.
— Aab. Brev om, at Hans Kier, Skolemester ved Skolen i Kolding, maa begive sig ud af Riget en 2-3 Aar for at fortsætte sine Studeringer paa fremmede Universi-.