Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1621–1623).pdf/731

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

730

1623.

og Hals, skal Claus Daa sende Soldaten velforvaret til København. J. T. 7, 236 b.

14. Nov. (Frederiksborg). Miss. til Ernst Normand om at lade Kronens Bonde Laurits i Aagaard i Sæbygaards Len faa nødtørftigt Bygningstommer i Skovene til Genopbyggelsen af hans Gaard, der nylig er brændt, og lade ham være fri for Landgilde, Ægt og Arbejde i 1 Aar. Sj. T. 22, 318 b. Aab. Brev om, at Christen Olufsen i Kier har berettet, at han som Fuldmægtig for Herredsfogden i Bølling Herred efter lovlige Herreds- og Landstings Domme og Dele har været med til at udlægge og udvurdere Peder Knudsen i Brendstrup, nu i Rye, fuld Værdi for en Sølvdaggert af Peder Hylled i Vraaes Bo, men da han paa næste Ting paa Peder Knudsens Vegne har taget Vurderingsvidnet paa samme Nam beskrevet, har Skriveren, enten af Forseelse eller af fri Vilje, af Vidnet udeladt og ikke indført, at de udvurderede Varer skulde være udlagte Peder Knudsen i hans Tilgodehavende, uagtet den Fuldmagt, som Peder Knudsen havde givet ham til at tage Vidnet, er bleven læst og paaskrevet paa Tinge, hvorfor Christen Olufsen er bleven dømt til ved 12 Mænds Ed igen at indføre Godset og bøde sine 3 Mark. Christen Olufsen har nu begæret Oprejsning til at maatte bruge Vidner i Sagen, saa vidt det kan ske med Lov og Ret, indtil Sagen efter den ham nu meddelte Stævning kan komme i Rette for Kongen og Danmarks Riges Raad. Den begærede Oprejsning gives herved. J. R. 7, 555 b.

15. Nov. (—). Miss. til Palle Rosenkrantz om at give Mølleren i Tudsby¹ Mølle Tilhold om at lade Vandet løbe ud om Sommeren af Hensyn til Engene til Beldringegaard, hvorfor der maa afkortes ham 5 Pd. Mel i hans aarlige Mølleskyld. Sj. T. 22, 318 b.

— Kongen bevilger, at det, som Embedsmand paa Vordingborg opbyggede Bro ved Tudsby¹ Miss. til Rentemestrene. Palle Rosenkrantz til Glimminge, Slot, har bekostet paa den nys Mølle, maa blive ført til Udgift for Kronen og blive godtgjort Palle Rosenkrantz i hans Regnskab. Sj. T. 22, 318 b. 1 Tubæk Mølle, Baarse H. A