Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1621–1623).pdf/95

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

94

1621.

han i de sidste Aaringer har faaet, skulle de, naar Hertugens Fuldmægtig kommer til Sundet med Vinen, lade ham passere toldfrit og uhindret med den. Sj. T. 21, 569. K.

28. April (Kbhvn.). Miss. til Christoffer Basse om at lade Taget paa den ny Toldbod i Helsingør skelne og lægge Render mellem Husene, hvor det behøves. Bekostningen skal han føre til Udgift i sit Regnskab. K. Sj. T. 21, 569. Miss. til Oluf Rosensparre om at lade hugge 2000 Baandstager i Kronens Skove i hans Len [Dragsholm] og lade Christoffer Basse faa dem. K. Udt. i Sj. T. 21, 569.

— Ligelydende Miss. til Mogens Pax [Roskildegaard] om 2000 Baandstager. K. Udt. i Sj. T. 21, 569 b.

— Miss. til Olluf Rosensparre. Naar Christoffer Basse, Embedsmand paa Kronborg, gør Anfordring derom hos ham, efter at Bønderne have tilpløjet, skal han give Kronens Bønder i sit Len Ordre til at fremage den Kalk, der ligger ved Sundby Færge, til Frederiksborg, ligesom de tidligere have plejet at gøre. K. Udt. i Sj. T. 21, 569 b.

— Miss. til Kapitlet i Roskilde om det samme. Udt. i Sj. T. 21, 569 b. K. (i Udt.).

— Miss. til Kapitlet i Viborg. Da Kongen har til Hensigt at tilskifte sig en til Kapitlet liggende Ø, kaldet Lenøe¹, i Nørrejylland med alt det Gods, Kapitlet har paa Øen, skal Kapitlet med det første til Kancelliet indsende Erklæring om, hvor i Nørrejylland det ønsker Vederlag. J. T. 7, 77 b. Miss. til Otte Brahe. Da Kongen af Erik Grubbe til Ni Betaling for Penge, som denne skylder Kongen, har faaet et af Otte Brahe udgivet Hovedbrev paa 1480 Rdlr. in specie, skal Otte Brahe, da dette Brev ikke lyder paa Kongen, men paa Erik Grubbe, lade affatte et andet Brev, lydende paa Kongen selv, med en nøjagtig Forlover og med det første sende Brevet til Kongen. J. T. 7, 77 b. Miss. til Christopher Gjøe. Da han har sagt god til Kongen for sin Broder Falk Gjøe for 3000 Rdlr. in specie, opsiges disse ham nu, og det befales ham at betale disse 3000 Rdlr. til Kieleromslag 1622 i Overensstemmelse med sit udgivne Brev. J. T. 7, 78. 1 Lundø (Fjends H.), der tidligere var en Ø.