Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1624–1626).pdf/145

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

144

1624.

28. Maj (Kbhvn.). Miss. til Kapitlet i Roskilde. Da Kongen har paalagt Rentemester Christopher Urne til Aasmark at paatage sig Værgemaalet for Christian Ulrik Gyldenløve, skal Kapitlet levere ham Kopi af de i Kapitlet opbevarede Breve, der tilhøre Christian Ulrik Gyldenløve. Sj. T. 22, 377. K. Miss. til Jakob Ulfeldt, Holger Rosenkrantz, Marqvor Bilde og Corfits Rud. Da Jørgen Brahe til Hvedholm, Embedsmand paa Hagenskouf Slot, har berettet, at de endnu ikke have givet beskrevet, hvad de have forhandlet eller afsagt for Rette paa Skiftet mellem afdøde Eske Bildes Arvinger, befales. det dem nu at gøre det, for at saavel han som de andre Medarvinger kunne vide at rette sig derefter. F. T. 3, 773.

29. Maj (−). Skøde til Adolf Frederik Grabow til Vatke, Berghauptmand i Norge, og hans Arvinger paa en Kronens Vaaning i Kongens Gade i København. Sj. R. 17, 491. (Tr.: KD. II. 760 f.). Miss. til Kapitlet i Lund. Da Jørgen Ulfeldt til Baasøe, Skibshøvedsmand, der med Kongens Samtykke har faaet noget af Kapitlets Gods til Mageskifte, i den Tid, da Forhandlingen om Mageskiftet har staaet paa, har nydt Oppebørselen af Kapitlets Gods, har Kongen nu bevilget, at han ikke i nogen Maade skal gøre Kapitlet Vederlag derfor. Sk. T. 5, 77 b.

31. Maj (—). Miss. til Staller Kaas om straks med de to andre medfølgende Skibe at begive sig paa Hjemrejsen til København, hvor han nærmere skal erfare Kongens Vilje. Hvis han paa Hjemrejsen træffer Kongens Skib Trost i Søen, skal han give det Ordre til ogsaa at begive sig paa Hjemrejsen. Sj. T. 22, 377. K.

— Miss. til Bispen i Ribe. Denne Brevviser, Peder Thomissen, har berettet, at hans Fader Hr. Thomis Pedersen, Sognepræst til Vilberg og Temering Sogne, er en gammel bedaget Mand, der herefter paa Grund af Alderdom ikke godt. kan forestaa sit Kald, medmindre der bliver tilforordnet ham en Medtjener i dette, og samtidig begæret, at Kongen vilde hjælpe ham til dette Kapellani. Hvis Peder Thomissen er dygtig til at beklæde Kapellaniet og kan blive lovlig kaldet dertil, skal Bispen være ham behjælpelig dermed og ligesaa med at faa