208
1624.
Miss. til Holger Bilde.
29. Juli (Kbhvn.). Miss. til Erik Rosenkrantz. For nogen Tid siden har han faaet Ordre til at udtage et vist Antal af Kronens Bønder under Halmstad Slot til at gøre Ægt og Arbejde til Slottets Ladegaard og lade Resten af Bønderne give Penge i Stedet for Ægt og Arbejde. Da Kongen nu har betænkt sig anderledes, maa han herefter ikke tage Penge for Ægt og Arbejde, men skal lade Bønderne gøre nødvendig Ægt og Arbejde, ligesom tidligere, indtil Fæstningen ved Halmstad efter Kongens Befaling er gjort færdig. Sk. T. 5, 108 b. Fru Anne Friis, Enke efter Giert Rosenkrantz til Steensballe, har berettet, at Holger Bilde for nogen Tid siden har faaet Indførsel i noget af hendes Gods for Trud Bryskis Gæld for et Brev, der lyder paa 8 af Hundrede i Rente, og at han endnu har Brevet hos sig. Da det er stemmende med Ret og Billighed, at hun faar Hovedbrevet tilbage, naar han har faaet Udlæg for Gælden hos Fru Anne Friis, befales det ham snarest at levere Fru Anne Friis det af hende fyldestgjorte Hovedbrev, saafremt ingen andre kan have noget at sige deri. Sm. T. 6, 220.
— Miss. til Laurits Ebbesen og Oluf Parsberg. Fru Anne Friis, Enke efter Giert Rosenkrantz til Steensballe, har berettet, at der den 16. Aug. i Vejle skal foretages en Likvidation melem hende og Henrik von der Wisch til Glassou, og at hun har tilbetroet dem til paa hendes Vegne at foretage Likvidationen. De skulle derfor møde til ovennævnte Tid i Vejle for sammen med de af Henrik von der Wisch dertil tagne gode Mænd at foretage Likvidationen og paase, at Fru Anne Friis faar sin Ret. Hvis en af dem paa Grund af lovligt Forfald ikke kan møde, skal den anden have Fuldmagt til at tiltage en anden god Mand i Stedet. J. T. 7, 279.
— Miss. til Niels Krabbe og Niels Friis til Krastrup. Hr. Christian Friis til Kraggerup, Kansler, har berettet, at der paa hans Gaard Vore¹ i Nørrejylland staar adskillige Breve under Forsegling, uden at man egentlig ved, hvem der kan være interesseret i dem. De skulle derfor straks begive sig til Vore, optage de forseglede Breve, levere Hr. Christian Friis eller hans Fuldmægtig de Ejendomsbreve, der maatte fin- 1 Vaar, Slet H.