Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1624–1626).pdf/254

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

253

1624.

Kirkebol i Skiød Sogn og Grandsløf Mølle i Grandsløf Sogn i Houilberg Herred, skal han med det første erklære sig, om dette Gods for Belejligheds og anden Herligheds Skyld kan mistes fra Lenet, og indsende Erklæringen til Kancelliet. J. T. 7, 287 b.

23. Okt. (Kbhvn.). Ligelydende Miss. til Mogens Kaas paa Mariager Kloster om at erklære sig angaaende 1/2 Gaard i Vet. Udt. i J. T. 7, 288.

— Ligelydende Miss. til Laurits Ebbesen om at erklære sig angaaende 1 Selvejergaard i Løng By og Sogn og 1 Selvejergaard, kaldet Vifvel, i Saubroe Herred. Udt. i J. T. 7, 288. Ligelydende Miss. til Hr. Ulrik Sandberg om at erklære sig angaaende et Hus, kaldet Marstrich, i Hee Sogn i Hing' Herred. Udt. i J. T. 7, 288.

— Miss. til Laurits Lindenov om at give Borgemestre og Raad og Hospitalsforstanderne i Aarhus Tilhold om at erklære sig angaaende noget Hospitalet tilhørende Gods, som Knud Gyldenstjerne begærer til Mageskifte, nemlig 2 Gaarde i Long By og Sogn i Saubroe Herred, hvorfor han vil udlægge Hospitalet 1 Gaard i Skader By og Sogn i Sønderhald Herred og 1 Gaard i Suind2 By i Skiødstrup Sogn i Lisberg Herred. Udt. i J. T. 7, 288.

— Miss. til Mogens Kaas. Kongen har givet Eski Brock til Estrup, Embedsmand paa Dronningborg, Ordre til sammen med Hr. Albret Skeel til Fussinge, Embedsmand paa Riberhus, at udføre Kongens Kommission angaaende nogle Jagtstridigheder. Da Eski Brock paa Grund af Svaghed ikke har kunnet møde til den fastsatte Tid, skal Mogens Kaas sammen med Hr. Albret Skeel efter førstkommende Omslag begive sig til Eutin og rette sig efter Kommissionens Indhold. De skulle i Forvejen melde deres Ankomst derhen og for de interesserede. J. T. 7, 288 b.

— Miss. til Hr. Albret Skeel om i Forening med Mogens Kaas at udføre Kommissionen i Eutin ved Omslagstid, da Eski Brock páa Grund af Svaghed ikke har kunnet møde til den fastsatte Tid. J. T. 7, 288 b.

24. Okt. (—). Kvittansiarum til Gundi Lange til 1 J. T. har ved en Fejlskrift: Ning. 2 Svinbo, Ø. Lisbjærg H.