275
1624.
tiget til, til Claus Brockenhuus, har denne begæret kongelig Befaling til dem om at likvidere, hvad enhver af de ovennævnte gode Mænd skal betale til ham. Der gives dem i den Anledning Ordre og Fuldmagt til at stævne Parterne for sig, likvidere, hvor meget enhver af de gode Mænd kan tilkomme at betale til Claus Brockenhuus, og give deres Likvidation beskreven under deres Signeter. F. T. 3, 827.
22. Nov. (Haderslevhus). Miss. til Hr. Albret Skeel. Mogens Grofve, Borger i Ribe, har berettet, at han er kommen i Trætte med Christen Pedersen Holbo, Borger sammesteds, angaaende nogle Øksne og i sin Proces mod denne opholdes af Borgemestre og Raad med uendelige Domme. Naar Mogens Grofve henvender sig til ham, skal Albret Skeel hjælpe ham til Rette i Sagen, saa han ikke ubillig opholdes med uendelige Domme. J. T. 7, 297.
— Miss. til Jørgen Lykke og tre andre gode Mænd. Fru Anne Friis til Steensballe, Enke efter Giert Rosenkrantz, har berettet, at de have indført Anders Friis til Krabisholm i Steensballe Gaard, Gods og Løsøre, men endnu ikke have villet give hende Indførselen beskreven, skønt hun har krævet den. Da de billigen bør give hende den beskreven, befales det dem at gøre det, naar hun begærer det. J. T. 7, 297 b.
— Miss. til Eski Brock. For nogen Tid siden har han faaet Ordre til sammen med Christen Holck til Bustrup, Hr. Albret Skeel og Hr. Anders Bilde at taksere Adelen i Riget. for Rostjeneste. Da Takseringen af forskellige Grunde ikke kan taale nogen Udsættelse, gives der ham alvorlig Ordre til, saafremt han ikke allerede har begyndt paa Takseringen, snarest at foretage denne, saa den kan blive tilendebragt inden Jul eller senest inden sidste Januar. Han skal straks indsende Beretning om sin Taksation til Kancelliet. J. T. 7, 298. K. Udt. i J. T. Ligelydende Miss. til Christen Holck.
— 7, 298.
— Miss. til Hr. Anders Bilde. Han har tidligere faaet Ordre til sammen med Hr. Albert Skeel til Fussing, Eske Brock til Estrup og Christen Holck til Bustrup at taksere Adelen her i Riget for Rostjeneste og til sammen med Hr. Albert Skeel, Ifver Juel til Villestrup og Holger Rosenkrantz til Rosen-