Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1624–1626).pdf/463

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

462

1625.

gelse 29. Juli, da Prinsen paa Kongens Vegne har noget at forrette med det. K. Udt. i Sj. T. 23, 75.

7. Juli (Antvorskov). Miss. til Borgemestre og Raad i Nyborg. Denne Brevviser har berettet, at hans Husbonde, Hendrich Simiers, Borger i Hamborg, forrige Vinter har sendt en Kramkiste og et Skrin med nogle Kramvarer i til Viborg Snapsting, og at Diirich Grubbe, Raadmand i Aalborg, sidste 28. April har sendt nævnte Kiste og Skrin ud med et lybsk Skib. Da Tolderen i Aalborg imidlertid ikke havde noteret det paa Skipperens Toldseddel, er Godset blevet anholdt i Nyborg, da Skipperen her fremviste sin Toldseddel, og Skibet er blevet visiteret, hvilket nærmere kan ses af hosfølgende Supplikation. Han har nu anmodet om, at det anholdte Gods maa blive restitueret, da det er lovlig angivet, saaledes som Tolderen i Aalborg i sin udgivne Seddel stadfæster. De skulle anstille flittig Undersøgelse herom og, hvis det lovligt kan bevises, at Hendrich Simiers Gods er angivet paa de tilbørlige Toldsteder og er fortoldet i Kolding og Aalborg ved Indgang i og Udgang af Riget, hjælpe ham til Ret, hvis der er sket ham nogen Uret, saa han igen kan faa Godset. F. T. 3, 850.

— Miss. til Marqvord Bilde. Nærværende Niels Hansen, Degn i Vissenberge, har klaget over, at han en Tid lang har været Degn i Sognet, men ingen Bolig har, hvori han kan opholde sig, medens hans Formænd i Degnekaldet altid have haft en Bolig for en aarlig Afgift. Han skal snarest indsende Erklæring herom til Kancelliet. F. T. 3, 851.

— Miss. til Isak Pedersen. Paa hans Hustrus, Fru Karen Urnes, Vegne er det blevet andraget for Prinsen, at han beholder sin Datter¹ hos sig, men at hun gerne vilde have sit Barn hos sig, for at hun enten selv kunde opdrage det eller sætte det hos en anden god Frue, hvor det kunde blive undervist og vænnet til de Gerninger og Arbejder, som anstaa sig for en adelig Kvindeperson. Det befales ham i den Anledning at lade hans Hustru faa Datteren. F. T. 3, 851.

— Miss. til Oluf Parsberg. Da Prinsen har bragt i Erfaring, at Søfren Nielsen i Tanderup 2 i Skanderborg Len har 1 Margrete Maaneskjold. 2 Taaning, Vor H.