468
1625.
siden er bortrømt, har Prinsen nu fritaget ham for videre Tiltale i den Sag. Udt. i Sj. T. 23, 78 b.
15. Juli (Antvorskov). Søpas for Thimand Claussen, Kongens Skibshøvedsmand, der med Kongens Skib Flensborg og 2 andre Koffardiskibe skal begive sig herfra til Irland for at konvojere det ostindiske Kompagnis Skib Perlen, som ligger der, hjem. Sj. R. 18, 61 b. K.
— Miss. til Rentemestrene og Sten Villumsen. De have andraget, at det ostindiske Kompagni ønsker at fragte et af Kongens Skibe, nemlig Flensborg, til Irland for at konvojere et af Kompagniets Skibe, der er kommet til Irland, hid. Prinsen bevilger, at de fragte Skibet til Kompagniet efter den Akkord, som de allerede have sluttet med Kompagniet. Sj. T. 23, 78 b. K.
— Miss. til Hendrik Vind om at lade et af de mindste af de Skibe, han har under sig, ledsage Skibet Flensborg fra Næsset til Irland og tilbage igen, for at Skibene kunne komme sikrere afsted, og give Kapteinen paa det Skib, han lader følge med, Ordre om, hvor han igen kan træffe ham. Sj. T. 23, 78 b. K.
— Miss. til Borgemestre og Raad i København om at give enhver, der bruger Sandbaade, Tilhold om at levere en Ladning Sand til den ny Bro ved Amager. K. Udt. i Sj. T. 23, 79. (Tr.: KD. V. 86). Miss. til Jacob Ulfeldt om af Nyborg Slots Skove at skaffe nødtørftig Ildebrændsel til Bryggen og Bagen, saavidt det gøres fornødent til Folkenes Underhold, hvor det Skib nu bygges i Laaland efter Kongens Anordning. Han skal sende Ildebrændselen med Færger fra Nyborg, efterhaanden som Stalder Kaas, Kongens Skibshovedsmand, der har Befaling derover, gør Anfordring derom. F. T. 3, 852. -- Miss. til Hans Krabbe. Da der med det første skal foretages Skifte mellem Otte Kruse til Balle og hans Søn Tygge Kruse efter deres afdøde Hustru¹ og Moder, skal han ved dette Skifte paatage sig Værgemaalet for Tygge Kruse. J. T. 7, 355. K. 1 Magdalene Tygesdatter Krabbe.