556
1625.
skulde ske et uformodet Indfald, at yde en Bevilling ikke alene af deres Jordegods, men ogsaa af deres Rostjeneste, som de skulle holde af Lenene, for at de rige kunne hjælpe de fattige, saaledes som de efter deres egen Diskretion nærmere kunne vide at proponere det. Hvis Jacob Ulfeldt ikke kan være til Stede til den Tid, skal Holger Rosenkrantz i hans Sted tiltage Hr. Albret Skeel til Fussingøe, Embedsmand paa Riberhus, for at denne Befaling dog paa det flittigste kan blive forrettet. F. T. 3, 871.
16. Dec. (Antvorskov). Miss. til Peder Basse og Otte Brahe Stensen om førstkommende 3. Febr. at møde i Nyborg, hvor Prinsen har beordret Jacob Ulfeldt, Danmarks Riges Kansler, og Holger Rosenkrantz til Rosenholm, Rigsraad, Embedsmænd paa Nyborg og Odensegaard, til paa Kongens og Prinsens Vegne at forhandle noget med dem, som er Riget magtpaaliggende. Sj. T. 23, 132. K.
— Ligelydende Miss. til Otte Marsvin og Hendrik Hvitfeldt i Skaane, Corfits Rud og Jørgen Brahe i Fyen, Hr. Jørgen Skeel, Knud Gyldenstjerne, Niels Krag og Erik Juel i Jylland. Udt. i Sj. T. 23, 132.
— Miss. til Johan Friis. Da der er Trætte mellem Erik Bilde til Møllegaard, Landsdommer paa Langeland, og Fru Hilleborg Pors til Hiortholmb angaaende et Gaardfæste, befales det ham paa Kongens Vegne at oppebære Gaardfæstet, da det er tildømt Kongen. F. T. 3, 872.
— Miss. til Medicus i Odense om at have Indseende med Apothekerne der. F. T. 3, 873. (Tr.: CCD. IV. 332). Miss. til Holger Rosenkrantz. Da Marqvor Bilde, Befalingsmand paa Rugaard, har begæret det paa medfølgende Fortegnelse opførte Gods til Mageskifte af Hospitalet i Odense, skal Holger Rosenkrantz snarest erklære sig, om nævnte Gods for Belejligheds og anden Herligheds Skyld kan bortskiftes fra Hospitalet. F. T. 3, 873.
— Miss. til Corfits Rud og Jørgen Brahe. Da Holger Rosenkrantz til Rosenholm, Befalingsmand paa Odensegaard, paa egne og Medarvingers Vegne har begæret Befaling til dem om at begive sig til Lindved for at optage Axel Brahes Brevkister og Skrin, skulle de, naar alle Axel Brahes Arvinger anmode dem derom, begive sig til Lindvedgaard og optage alle