Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1624–1626).pdf/611

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

610

1626.

Handel og Formue. De skulle fremsende Skatten til Rentemestrene i København til førstkommende 8. Maj med klare Registre og Mandtal. Af alle Adelige og Uadelige, der have Kronens eller Kirkens Tiender i Fæste, skulle de kræve 2 Dlr. af Kronens og 2 Dlr. af Kirkens Part, hvilke Penge de til samme Tid skulle sende til de bestemte Steder. (I Brevene til de Lensmænd, der have Købstæder, tillige: Skattebrevene til Købstæderne sendes dem med Ordre til at tilstille Borgemestre og Raad dem, saa de og Borgerskabet kunne vide at rette sig efter dem. De skulle ogsaa paase, at denne Skat udskrives ligeligt, tage den til sig og fremsende den allersenest til Pinsedag). De skulle paase, at Skatten fremkommer til de bestemte Terminer og at intet udebliver, saafremt de ikke ville staa til Rette derfor, da det er meget magtpaaliggende. Sj. T. 23, 166 b.

14. Marts (Antvorskov). Aab. Brev til Købstæderne i Danmark og Norge om Udredelse af en Pengehjælp til Kongens Krigsforfatning i Tyskland til Pinsedag. Sj. T. 23, 168. Orig. (til Holbæk) i Landsark. i Kbhvn. Origg. (til Aarhus, Horsens og Kolding) i Landsark. i Viborg. (Se CCD. IV. 338 og 760 ff.).

— Aab. Brev til Provster og Præster i Danmark og Norge om Udredelse af en Pengehjælp til Kongens Krigsforfatning i Tyskland til Pinsedag. Sj. T. 23, 169. Orig. (til Ribe Stift) i Landsark. i Viborg. (Se CCD. IV. 338 f.). Miss. til Bisperne¹ i Danmark og Norge om at tilstille enhver Provst i deres Stift det aabne Brev om Udredelse af en Pengehjælp af Provster og Præster, for at han, enten naar der holdes Kalent eller paa anden belejlig Tid og Sted, kan lade det forkynde for Præsterne i hvert Herred eller Provsti og ligne Skatten mellem Præsterne, saa alt gaar ligeligt til. De skulle sende enhver Provst Kopi af Skattebrevet under deres Haand og Segl, for at han og Præsten kunne vide at rette sig derefter, og de skulle snarest indkræve Skatten og til den bestemte Tid fremsende den til Rentekammeret med klare Registre og Mandtal. Sj. T. 23, 169 b. Orig. (til Dr. Iver Iversen, Superintendent i Ribe Stift) i Landsark. i Viborg. Ligelydende Miss. til Falk Lykke om at indkræve 1 De opregnes alle.