66
1624.
har lovet at ville være Landsdommer paa Langeland og har aflagt Ed som saadan, paa Hafbølle By, som er 10 Gaarde og 2 Gadehuse, kvit og frit. Endvidere forlenes han med Kronens Part af Tienden af Tollebølle og Bøstrup Sogne, uden Afgift, og med Afgiften af Kronens Part af Fodslette og Trøgeløf Sognetiender, saalænge han er Landsdommer. F. R. 3, 353. K.
6. Marts (Kbhvn.). Miss. til Jakob Ulfeldt. Kongen har bragt i Erfaring, at Lauge Urne er bleven Kirkerne i Odense Provsti en Sum Penge skyldig, og at der i den Anledning paa sidste Herredag er erhvervet Dom for, at to af hans Gaarde i Hundsløf skulle følge Provstiet til evindelig Ejendom, saafremt de ikke blive indløste inden et halvt Aar. Da det halve Aar nu er forbi og det vil være til større Fordel for Kirkerne, at Gaardene blive solgte, saa enhver kan vide sin Part, skal han sælge Gaardene til den højstbydende, saa enhver af Kirkerne kan faa sin Part. F. T. 3, 749. Miss. til Borgemestre og Raad i Rudkøbing. Da de have berettet, at Borgerskabet i Rudkøbing har købt et Antal Tønder Vikker, som det ikke godt uden Skade for sig selv kan afhænde i Kongens Riger, har Kongen paa deres Begæring tilladt, at Borgerne i Rudkøbing indtil videre maa sælge de Vikker, som de have at afhænde, til fremmede og andre og udskibe dem. F. T. 3, 750.
— Miss. til Mogens Kaas paa Mariager Kloster om snarest at levere Gundi Lange paa Koldinghus en Skude Kalk paa 20 eller 30 Læster til Slottets Forbedring. K. Udt. i J. T. 7, 246.
— Miss. til Gundi Lange. Kongen har givet Mogens Kaas, Embedsmand paa Mariager Kloster, Ordre til at levere ham en Skude Kalk paa 20 eller 30 Læster til Reparation af Koldinghus Slot, Staldgaarden og Nygaard. K. Udt. i J. T. 7, 246 b.
— Miss. til Gundi Lange. Kongen har for nogen Tid siden¹ bevilget ham Ladegaarden ved Koldinghus Slot med tilliggende Ager og Eng i Forpagtning, dog uden at maatte 1 15. Okt. 1623.