Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1624–1626).pdf/691

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

690

1626.

i Hollansbierg, til Mageskifte for 2 Gaarde i Dyrebye i Svenstrup Sogn og 1 Gaard i Asferie Sogn i Dronningborg Len af hendes Gods, skulle de besigte begge Parters Gods, ligne og lægge det og indsende Besigtelsen til Kancelliet. J. T. 8, 42. K.

26. Maj (Koldinghus). Miss. til Bispen i Aalborg, Borgemestre og Raad og Hospitalsforstanderne i Nykøbing paa Mors. Da det er berettet Prinsen, at Jens Jacobsen Krag, Borger i Aalborg, der har lovet Hospitalet i Nykøbing en Sum Penge og givet det Brev derpaa, nu vil betale denne Sum med Renten deraf fra Brevets Datum at regne, skulle de sætte Pengene ud hos sikre og vederhæftige Folk efter Raadførsel med Lensmanden paa Hald og give Jens Jacobsen Krag hans udgivne Brev tilbage, naar Pengene ere betalte. J. T. 8, 43. K. Miss. til Tønne Friis. Da Prinsen har bragt i Erfaring, at Kronens Tjenere i Pandum Len, som Gregers Krabbe er forlenet med, ere satte for højt i Maanedsskatten til Soldaterne paa Grænsehusene, idet enhver af dem maa udgive 3 Gange saa meget som deres Naboer, Kronens Tjenere i Aalborghus Len, bevilger han, at Pandum Lens Tjenere ikke skulle svare mere i Maanedsskat end der pro qvota oppebæres af Aalborghus Lens Tjenere. Han skal derfor sætte dem efter denne Takst og siden avisere de skaanske Raader og Kommissarier derom. J. T. 8, 43 b. K.

— Miss. til Hr. Jørgen Skeel og Laurits Lindenov. Da Borgemestre og Raad i Aarhus have berettet, at en Del af Borgerskabet i Byen i nogle Aars Tid har understaaet sig til at indtage noget af Byens Jorder og Forter, hvoraf det kan befrygtes, at Byen i Fremtiden vil lide Skade, skulle de undersøge den Sag og give deres Undersøgelse beskreven, for at Jorderne, hvis det er rigtigt, igen kunne blive udlagte til Byen. Da Borgemestre og Raad ligeledes have berettet, at Havnen og Aaens Bolværker ere øde og Aaen forfyldt, skulle de ogsaa undersøge dette og drage Omsorg for, at det i Tide forekommes. J. T. 8, 43 b. K.

— Miss. til Jens Juel til Lindbierg. Han har faaet Prinsens Missive om, at Mikkel Christensen i hans Len igen skal indsættes i sin Gaard Sillesløfgaard. Da det nu er berettet Prinsen, at Jens Simensen, som nu besidder Gaarden,