113
1627.
M. Niels Simonsen i Oslo og Stavanger, Dr. Niels Paaske i Bergen og M. Peder Skelderup i Trondhjem. Sj. T. 23, 328.
16. Juni (Kbhvn.). Ligelydende Miss. til alle Lensmændene i begge Rigerne og Københavns By med Anmodning om fra Købstæderne og Bønderne i deres Len at indsamle de to første Terminer af den bevilgede Skat, saa vidt muligt i Rdlr. in specie, og sende Pengene til Kolding og København samt medgive Budene Designation over de Møntsorter, i hvilke de sendes. Si. T. 23, 325 b.
— Ligelydende Miss. til nogle af Lensmændene med Anmodning om at forhandle med Adelen i Ribe Stift om Betaling af Skatten paa samme Maade som i foregaaende Brev. Sj. T. 23, 329 b.
— Miss. til Borgemestrene i København om snarest at betale de to første Terminer af den bevilgede Skat, 1000 Rdlr. in specie. Sj. T. 23, 329. (Tr. KD. V. 100 f.).
— Miss. 3 til Sigvort Grubbe. I Anledning af hans Forespørgsel om noget Hørfrø, som en fransk Købmand for 1/2 Aar siden lod bjærge ved Falsterbo og oplægge i Falsterbo Kirke og som Kirkeværgerne ønsker at blive befriet for og som muligvis kunde fordærves, svares, at han skal lade det vurdere og sælge. Pengene skal tilfalde den, der er berettiget til dem. Af de to af ham nævnte Kvinder i Ystad skal den, der har stjaalet, sendes til Tugthuset i København, medens den anden, der har købt Gods af hende og skal være en Præsteenke, maa aftinge til Kronen efter sin Formue, for at Sagen ikke skal komme hende til videre Forklejning. Sk. T. 5, 256 b.
17. Juni (—). Miss. til Christoffer Ulfeldt [Tranekær]. Johan Friis til Ørritsløf har begæret Befaling til ham om, at han skal modtage det Korn og Fetalje, som Johan Friis har indkøbt og som ligger paa Tranekær Slot. Han skal derfor modtage Kornet og med første Lejlighed sende det til Lej- Men hvis der ingen Skibe er at faa fragtet, skal han underrette Frants Rantzau til Rantzausholm, Statholder i København, derom og sende ham en Fortegnelse over det paa Traneren.
1 De opregnes alle med deres Len. 2 Der nævnes ikke hvilke.
- Underskrevet af Hr. Christen Friis, Mogens Kaas og Frants Rantzau.