Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1627–1629).pdf/121

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

117

1627.

Jacob Sinklar til Sinklarsholm, hvis Værge han er, tiltales, 2. om en Dom, som Hendrik Gyldenstjerne har faaet afsagt over Hercules Hansen for en af denne udgiven Skrivelse, som han mener er ham noget for nær, for hvilken Hercules Hansen ved Herredsting er dømt til sine tre Mark, og som Hendrik Gyldenstjerne vil have konfirmeret ved Landstinget, 3. om en Dom, om Hendrik Gyldenstjerne agter at forhverve paa Claus Bilde om Indførsel for nogen Skade, som førstnævnte har lidt formedelst Løfter. Sk. T. 5, 258 b¹.

20. Juni (Kbhvn.). Miss. til Holger Rosenkrantz om, at M. Svend, Professor i Odense, har ansøgt om Tilladelse til at maatte lade den ene Ende af sit Hus rette en 3 Alen ind paa St. Knuds Kirkes Jord og midt i Bugten noget mere. Da samme Grund ikke er egnet til Begravelse, men misbruges til derpaa at føre allehaande Urensel, overdrages det ham, da han i Lensmanden paa St. Knuds Klosters [Christian Friis's] Fraværelse har den øverste Inspektion med Kirken, sammen med Borgemestre og Raad at ramme Kirkens Gavn og Nytte i denne Sag. F. T. 3, 1005.

— Oprejsningsbrev for Fru Ellen Stygge til Frøstrup til, som om Gerningen nylig var sket, at forfølge Sagen om hendes Tjener Søfren Ebesen i Hodde, som for nogen Tid siden blev fundet død i en Bæk, i hvilken Sag der ikke er lovlig eftermælet. J. R. 8, 158 b.

— Oprejsningsbrev for Christen Olufsen i Kier til, som om Gerningen nylig var sket, at genoptage Sagen mod ham, i hvilken en Kvinde, ved Navn Edel Christensdatter, har beskyldt ham for Nævehug og Jordeskud³. Efter Landsdommers Dom skulde han forværge sig selvtolvte, men da han skulde gøre Lov, har hans Modpart afvist en af hans Lovsmænd, Jørgen Christensen i Bølling, saa at hans første Lov blev underdømt, og da Fogden tilstedte ham hans anden Lov, blev den underdømt af Landstinget, fordi han ikke havde Op- 1 Tr: Vedel Simonsen: Elvedgaards Hist. 1. H., 122 f. 2 Formentlig Mag. Svend Pedersen, Konrektor i Odense, se Miss. 1. Juli 1619. 3 Jordskuf, o: kaste en til Jorden.