Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1627–1629).pdf/290

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

286

1628.

som Kongens Skibskaptejn Tyge Christensen har anholdt og ladet indføre til deres By, fordi han ikke havde angivet sig, befales det dem straks frit og uhindret at lade Jørgen Hemmigsen passere med Skib og Gods. F. T. 4, 3 b.

9. Jan. (Kbhvn.). Aab. Brev til Adelen i Lolland og Falster om, at det indtil videre tillades den at beholde hjemme i Landet den Rostjeneste, som den er pligtig at yde Kongen og Riget af dens Jordegods i nævnte Lande. Sm. R. 5, 102.

10. Jan. (—). Bestalling for Johan Mortensen. Da det i denne besværlige Tids sælsomme Tilstand gøres højlig fornødent at have flittigt og godt Tilsyn med, hvad for Folk der kommer ind i Landene, hvorhen de vil og hvad deres Ærende er, saa antages og bestilles med dette aabne Brev Johan Mortensen til, at han i Helsingør flittig skal have Tilsyn med alle fremmede Folk, som ankommer dertil til Skibs eller til Lands, eller som vil afrejse derfra, forhøre hos dem, hvorfra de kommer, hvorhen de agter sig og hvad deres Hverv og Forretning er. For at han des bedre kan forrette dette, skal enhver Skipper, som tager nogen ombord, og enhver Vært, hos hvem nogen tager Herberg, være forpligtet til straks at anmelde de Fremmede til Johan Mortensen og tage dem med sig til ham. Hvis der kommer nogen af højere Kvalitet, skal Værten møde med deres Marskalk eller Hovmester hos ham, for at han af disse kan erfare deres Hverv efter deres Stands Vilkaar. Ingen Vognmand eller Færgemand maa understaa sig at føre nogen Fremmed bort uden Johan Mortensens Vidende, fra hvem de Fremmede ogsaa skal have Bevis med sig til Byfogden paa de Steder, hvorhen de vil. Hvis nogen handler herimod, skal de straffes, som vedbør, og de Fremmede vises tilbage til det Sted, hvorfra de kom. Da det er vigtigt for Kongen og Riget at faa Underretning fra adskillige Steder som Danzig, Königsberg, Hamborg, Amsterdam o. fl. om Fjendens Forehavender og andet, som kunde komme Kongen og Riget til Fordel eller Skade, har Johan Mortensen erklæret sig villig til at have Korrespondence med nogle trofaste Mænd paa nævnte Steder, som kan tilskrive ham derom, hvilket han siden straks skal meddele Kongen eller Rigsraadet. Herfor og for hans anden Tjeneste skal han have en aarlig Løn af 400 Rdlr. in specie, dog paa Betingelse af, at han inden førstkommende Paaske under denne