Spring til indhold

Side:Kancelliets Brevbøger vedrørende Danmarks indre forhold. I uddrag. (1627–1629).pdf/334

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

330

1628.

Langeland, men kan ikke faa det, hvorfor han begærer, at der maa anstilles Undersøgelse om hans tabte Gods og at han maa faa det igen, som det kan ses af hans vedføjede Supplikation. Christoffer Ulfeldt skal være ham behjælpelig, saa at han uden Vidtløftighed hjælpes til Rette, saa vidt Lov og Ret er. F. T. 4, 9 b.

16. Febr. (Kbhvn.). Søpas for Niels Hack af Flensborg til i den kommende Sommer at afsende sin Fuldmægtig Henrik Hack med sit Skib Josva, 36 Læster stort, paa hvilket Hans Pysen er Skipper, til Østersøen og Vestersøen, dér at bruge sin Handel, Vandel og Næring; dog maa det ikke søge de Steder, hvor Fjenden har sat sig fast, under Fortabelse af Ære, Skib og Gods. Sj. R. 18, 268.

— Ligelydende Søpas for samme for hans Fuldmægtige med hans Skib Engelen, 20 Læster stort. Udt. i Sj. R. 18, 268 b.

— Miss. til Mogens Pax og Ernst Normand. Fru Anne Munk, Mogens Ulfeldts Enke, har indberettet, at hendes Børn aarligt skal give hende en Sum Penge, men at denne ikke er bleven erlagt tilfulde, hvorfor hun har andraget om, at der maatte tilforordnes to gode Mænd, som kunde likvidere hende og hendes Børn imellem. Det befales dem derfor med første Lejlighed at opgøre, hvad hun har faaet og hvad der resterer hende, forhandle med hendes Børn og fastsætte, hvorledes hun ufejlbarligt kan faa sit aarlige Deputat. Sj. T. 24, 39. K. Miss. til Jørgen Seefeld om at foretage med Hellenes, hvad Kongen har befalet ham. Sj. T. 24, 39.

— Miss. til Just Høg om straks at lade optage afdøde Dr. Peder Stures Søn i Sorø Skole og forholde sig med ham som med de andre Skolepersoner. K. Udt. i Sj. T. 24, 39.

— Miss. til Kapitlet i Roskilde om straks at optage en af afdøde Dr. Peder Stures Sønner i Klostret, naar han ankommer til Skolen dér. K. Sj. T. 24, 39. Miss. til Hendrik Hvitfeldt til Lilløe og Frederik Urne til Alslef, Embedsmænd paa Landskrone og Kronborg. Hr. Anders Bilde til Rosendal, Embedsmand paa Helsingborg, har berettet, at han skal indgrøfte Marken til to af sine Byer, men at han ikke kan fuldføre Grøftningen helt ligefrem, fordi nogle af