671
1629.
som han har indskibet i sin Skude for Bornholm før Udstedelsen af Forbudet mod Udførsel af Korn og anden Proviant. Derimod skal han igen indføre saa meget Humle, Salt og Krudt dér til Landet, som hans Havre og Smør er værd. Sk. R. 4, 457 b.
24. Marts (Kbhvn.). Forleningsbrev for Erik Juel til Hundsbek, Landsdommer i Nørrejylland, paa sin Søsters, afdøde Fru Kirsten Juels Børns Vegne, for hvilke han er Værge, paa de Tiender, som hun har haft i Fæste under sine Sædegaarde Grundit og Ullerupgaard i Nørrejylland, for sædvanligt Fæste og aarlig Afgift. J. R. 8, 190 b.
— Kongens Revers paa den af Danmarks Riges Raad bevilgede Forhøjelse af Tolden i Øresund og andetsteds i Riget samt af Tolden paa Øksne, som udskibes, til Underholdning af Kongens Krigsfolk i denne besværlige Tid, at den ikke skal oppebæres længere end Krigen varer. Sj. R. 18, 399. Orig. i Rigsraadsbrevene.
25. Marts (—). Aab. Brev om Forhøjelse af Tolden paa hver Okse, som udskibes, med 1/2 Rdlr. udover det sædvanlige, til Rigets Forsvar. Sj. T. 24, 259. Orig. i Landsark. i Odense. (Tr.: CCD. IV. 445 f.).
— Miss. til Lensmændene¹ i Sjælland, Skaane og Fyen om at lade ovenstaaende aabne Brev om Forhøjelse af Tolden paa Øksne læse og forkynde paa tilbørlige Steder i deres Len. Sj. T. 24, 259 b. Orig. (til Henning Valkendorf med Datum 26. Marts) i Landsark. i Odense.
— Aab. Brev til Bønderne paa Samsø. Da det berettes, at Befæstningen ved Havnen paa Samsø, som blev paabegyndt sidste Sommer, endnu ikke er færdig, befales det dem, naar de af Jørgen Seefeld, Kommissarius sammesteds, tilsiges til at forfærdige samme Befæstning, flittigt at hjælpe med dertil, for at den snarest kan blive færdig. Sj. R. 18, 399 b.
— Kgl. Konfirmation paa det af Frants Rantzau til Rantzausholm, Statholder i København og Befalingsmand i Dalum Kloster, afsluttede, herhos hængende Pergaments Mageskifte, som han paa Jomfru Sophie Rantzau til Herritslef- 1 De opregnes alle.