746
1629.
den, efter den Anordning, som Hofmarskal Ventsel Rotkirk efter Kongens Befaling gør derom. Sj. T. 24, 292.
7. Aug. (Kbhvn.). Miss. til Otte Brahe Stensen og Johan Brockenhuus. Da der med det første skal foretages Skifte mellem Mogens Pax og Marten Pax, gives der dem Ordre og Fuldmagt til at være til Stede ved Skiftet, bilægge de muligt opkommende Stridigheder i Mindelighed eller afgøre dem ved Dom og give Parterne deres Afgørelse beskreven. Sj. T. 24, 292.
— Miss. til Dr. Hans Reisner, Superintendent over Sjællands Stift. Da det berettes, at den Almisse, som Kongen har forordnet skal ydes af Toldboden i Helsingør til de fattige dér i Byen, ikke gives til saa trængende, som det burde ske, skal han snarest begive sig til Helsingør og sammen med Præsten og Fattigforstanderne dér undersøge, hvorledes denne Almisse hidtil er bleven uddelt, samt indsende Erklæring om, til hvem den bekvemmeligst kan uddeles. Kongen tillader endvidere, at Niels Pedersen, Kræmmer i Helsingør, der i halvtredje Aar har holdt sig borte fra Alterens Sakramente, efter Superintendentens Indstilling admitteres til Sakramentet, dog først naar denne i Helsingør nøje har undersøgt hans Forhold. Sj. T. 24, 292 b. Orig. i Landsark. i Kbhvn.
— Miss. til Jacob Ulfeldt og Dr. Hans Reisner. Da denne Enke efter Hr. Ture, Anne, har beklaget sig over, at hun i adskillige Maader forurettes meget af Hr. Pofvel N.', Sognepræst til Jøstrup Sogn, skal de indstævne Parterne for sig, bilægge Striden imellem dem i Mindelighed eller afgøre den ved Dom, saa at der vederfares hende, hvad der er Lov og Ret. Sj. T. 24, 293 b.
— Aab. Brev om, at Mads Olufsen i Brenteknude, der for rum Tid siden ved en Kapitelsdom i Lund er bleven skilt. fra sin Hustru og ikke maa gifte sig igen uden Kongens Tilladelse, nu igen maa indlade sig i Ægteskab. Sk. R. 4,467.
— Bevilling for Peder Carlsen til alene at holde Apo- 1 Povl Jacobsen, Sognepræst til Jydstrup, Ringsted H. Jvfr. 11. Maj 1629 og ndfr. 25. Okt. 1629.