Spring til indhold

Side:Mormons bog.pdf/157

Fra Wikisource, det frie bibliotek
Denne side er ikke blevet korrekturlæst

Gud for. dem.. Og medens jeg saaledes arbeidede i Aans den, fer, da kom Herreus Nøſt atter i mit Sind, ſigende : Jeg vil besøge dine Brødre efter deres Flittighed i at holde mine Bud. Jeg har givet dette Land til dem; og det er et helligt Laud; og jeg forbander det ikke, uden det sfeer for Ugudeligheds Skyld; hvorfor Jeg vil gjøre med dine Brødre, efter hvad Jeg har sagt; og deres Overtrædelser vil Jeg bringe tilbage med Sorg paa de res egne Hoveber. Og efter at jeg, Enos, havde hørt bisse Orb, begyndte min Tro at blive urokkelig i her ren; og jeg bad til ham mange Gange med stor An- strængelse for mine Brødre, Lamiauiterne.

Og det flete, efter at jeg havde bebet og arbeidet med al Flid, at Herren sagde til mig: Jeg vil gjøre efter din Begjæring, for din Troes Skold. Og nu see, dette var, hvad jeg begjærede af Ham: At om det stulde ffee, at mit Folk Nephiterne fulde falde i Overtrædelse, og paa nogen Viis blive udroobede, og Lamaniterne ikke skulle blive ndryddede, at den Herre Gud da vilde bevare en Optegnelse om mit Folk Nephiterue; om det end fulde stee ved Hans hellige Arms Kraft, at det maatte bringes frem paa en tilkommende Dag, til Zamaniterne, at de maaskee maatte blive frelste; thi for nærværende Tid vare vore Austrængelser forgjæves, i at bringe dem tils bage i den sande Tro. Og de fvore i deres Brebe, at berſom det var muligt, da vilde de tilintetgjøre vore Op: tegnelſer og os; og ligefaa alle vore Fædres Sagu.

Hvorfor jeg, vidende, at den Herre Gnd var mæg tig til at bevare vore Optegnelser, raabte til Ham uaf ladeligeu; thi Han havde sagt til mig: Hvilkensomhelst Zing I moune begjære i Chrifti Navu i Tro, trocube at fulle faae, det fulle I face. Og jeg havde Tro, og jeg raabte til Gud, at han vilde bevare Optegnel ferue; og Han gjorde Pagt med mig, at han vilde bringe dem frem til Lamaniterne, i hans egen bestikkede Tid. Og jeg Enos vidste, at det vilde free efter Pagten, som. Han havde gjort; og derfor havde min Sjæl No. Dg Herren sagde til mig: Dine Fædre have ogsaa begjæ ret denne Ting af mia, og det skal free med dem efter beres Tro; thi deres Tro var ligesom din.

Og un flete det, at jeg Euos gik omkring iblandt Nevhis Zolt, og spaaede om tilkomnieude Ting, og vid. nebe om de Tag, som jeg havde hørt og seet. Og jeg vidner, at Nevhis Folk feste med Flid, at bringe Lama- niterne tilbage til den sande Tro paa Gud. Men vort